Stażystka w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji i Biomateriałów

Z radością informujemy, że Pani Matilde Boné z Faculdade de Farmácia da Universidade de Coimbra rozpoczęła w poniedziałek swój staż w Katedrze i Zakładzie Farmakognozji i Biomateriałów w ramach Programu Wymiany Studenckiej. Pierwszy tydzień przebiega pod opieką Pani mgr inż. Natalii Rosiak, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem prac eksperymentalnych.

Podczas tego tygodnia Pani Matylda realizuje następujące zadania badawcze:

* Przygotowanie amorficznych dyspersji słabo rozpuszczalnego polifenolu metodą mechanosyntezy: Proces ten ma na celu poprawę biodostępności polifenolu poprzez zmianę jego struktury krystalicznej na amorficzną, co potencjalnie zwiększy jego rozpuszczalność w wodzie.
* Potwierdzenie tożsamości: W ramach tego etapu Pani Matylda będzie wykorzystywać zaawansowane techniki analityczne (XRPD i FT-IR) do potwierdzenia, że uzyskany produkt jest rzeczywiście amorficzną formą wyjściowego polifenolu oraz potwierdzi interakcje powstałe pomiędzy składnikami amorficznej dyspersji.
* Badanie rozpuszczalności z wykorzystaniem HPLC: High-Performance Liquid Chromatography (HPLC) zostanie użyte do oceny rozpuszczalności przygotowanych dyspersji, co pozwoli na dokładne określenie skuteczności przeprowadzonej modyfikacji.

Następny tydzień stażu Pani Matilde Boné będzie kontynuowała swoje prace pod opieką Pani Doktor Joanny Szymczak, gdzie będzie realizować kolejne prace eksperymentalne, zostanie wykonana m.in. ocena aktywności przeciwutleniającej in vitro hydrożeli z aktywnymi fitozwiązkami.