Szkolenie „Statystyka w farmacji – QbD: planowanie doświadczeń jako narzędzie zapewnienia jakości produkowanych leków.”

W dniach 20-21.11.2019 roku w Krakowie odbyło się szkolenieStatystyka w farmacji – QbD: planowanie doświadczeń jako narzędzie zapewnienia jakości produkowanych leków.” Szkolenie prowadzone było przez firmę StatSoft Polska, która jest dystrybutorem programów z rodziny Statistica w Polsce oraz partnerem wsparcia technicznego obsługującym polskich użytkowników oprogramowania. Udział w szkoleniu wzięli mgr inż. Natalia Rosiak oraz mgr Szymon Sip.

Krótki opis kursu:

Kurs przeznaczony jest dla wszystkich osób zainteresowanych praktycznym wykorzystaniem wytycznych przewodnika ICH Q8 „Pharmaceutical development”. Przede wszystkim adresowany jest do pracowników przemysłu farmaceutycznego zamierzających wykorzystywać narzędzia planowania doświadczeń (Design of Experiments, DOE) do projektowania zarówno składu recepturowego postaci leku, jak i procesu technologicznego.

Podczas szkolenia omówione były m.in. zagadnienia weryfikacji krytyczności oddziaływania zmiennych, optymalizacji parametrów krytycznych, definiowania przestrzeni projektowej. Omawiane zagadnienia zilustrowane były przykładami analiz w programie STATISTICA.