SKN "Farmakognozja"

Opiekun - dr hab. n. farm. Elżbieta Studzińska-Sroka

Osoby zainteresowane poszerzeniem wiedzy o roślinach leczniczych, produkowanych z nich preparatach ziołowych oraz prowadzeniem badań fitochemicznych zapraszamy do pracy 
w działającym przy Katedrze i Zakładzie Farmakognozji 
KOLE NAUKOWYM FARMAKOGNOZJA 
– informacje u asystentów na ćwiczeniach lub w czasie godzin konsultacyjnych.

Granty STN realizowane w ramach koła naukowego - zakończone w roku 2019:

„Badanie aktywności antyoksydacyjnej wybranych przypraw”

Grant STN  (502-05-33094190-50150; ID: 1280)

okres realizacji  01.07.2018 - 30.09.2019

Skład zespołu studenckiego:

Magdalena Olejniczak - kierownik projektu

Kamila Pigulska

Anna Przybylska

Marta Przygocka

Opiekun projektu - dr Anna Gawron-Gzella

 

Główne hipotezy badawcze

Rośliny lecznicze zawierają liczne związki biologicznie czynne, którym zawdzięczają wielokierunkową aktywność biologiczną, a ze względu na smak i zapach często są także wykorzystywane do podnoszenia walorów smakowych potraw. Przykładem takich roślin są wybrane do badań przyprawy, w większości posiadające monografie w FPX, ESCOP, EMA czy WHO dokumentujące ich działanie lecznicze.

Celem badań jest porównanie pięciu wybranych przypraw pod kątem ich aktywności antyoksydacyjnej oraz zawartości sumy związków polifenolowych w wyciągach wodnych i alkoholowych. Do badań wybrano: kurkumę, imbir, cynamon, kardamon oraz gałkę muszkatołową - przyprawy trzech popularnych na polskim rynku producentów: Kamis, Prymat oraz Kotanyi.

„Badania właściwości przeciwstarzeniowych owoców borówki czernicy i borówki amerykańskiej”

Grant STN  (502-05-33094190-50801; ID: 1283)

okres realizacji   01.07.2018 - 30.09.2019

Skład zespołu studenckiego:

Marta Hoszman - kierownik projektu

Opiekun projektu - dr Elżbieta Studzińska-Sroka

 

Główne hipotezy badawcze

Vaccinium myrtillus L. (borówka czernica, czarna jagoda) i Vaccinium corymbosum L. (borówka wysoka, amerykańska), to dwa najbardziej znane w Polsce gatunki borówki, których owoce, z uwagi na zawartość substancji o potencjalnym działaniu antyoksydacyjnym wydają się być surowcem roślinnym także o potencjalnym działaniu opóźniającym efekty starzenia.

Celem badań jest przeprowadzenie eksperymentów, które pozwolą ocenić i porównać właściwości ekstraktów o różnej polarności (acetonowy, metanolowy, wodny) uzyskanych z suszonych owoców obu gatunków roślin pod względem zawartości związków polifenolowych, umożliwią także poznanie aktywności antyoksydacyjnej wyciągów i ich właściwości hamujących aktywność tyrozynazy i hialuronidazy.